نردبان خوشی ها و مقصودها

نردبان خوشی ها و مقصودها:

 

کدام خوشی یا اتفاق خوب توانسته است به شما احساس رضایت دهد؟

آیا این احساس همیشگی و پایدار بوده است؟

رسیدن به آمال و آرزوها و همچنین اهداف زندگی چطور؟

در این مبحث بر اساس بیانات بزرگی چون مولانا به موضوعات زیر دست می یابید:

* در می یابید لذت و شادی ناشی از اتفاقات و خوشی های بیرونی پایدار نیستند

* از طریق عدم وابستگی به آرامش دست می یابید

* وارستگی را با کسب آگاهی، درونی می کنید و تبدیل به انسان وارسته ای می شوید

* احساس شادی را به صورت پایدار از درون تجربه می کنید

 

مولانا در فیه ما فیه : … این جمله خوشی ها و مقصودها چون نردبانی است و چون پایه های نردبان جای اقامت و باش نیست از بهر گذشتن است…..

انسان ها معمولا به خوشی ها و سرگرمی ها مشغولند و هر کس تعریف منحصر به فردی از خوشی دارد. بنا به جواب های شرکت کنندگان، خوشی ها می تواند یک لیوان شربت خنک در تابستان گرم، شنا کردن و…باشند که هدف نهایی زندگی نیستند اما مقصودها که همان اهداف می باشند کمی بزرگتر و بااهمیت ترند. این اهداف می تواند شامل رسیدن به یک جایگاه خاص، تربیت فرزند، کسب مال و امکانات وغیره باشد.

تجربه زندگی شرکت کنندگان همانگونه که مولانا بیان می کند نشان می دهد که هیچ یک از این خوشی ها و مقصودها، آنها را به آرامش نرسانده است. به عبارت دیگر چیزی در این دنیا آرامش واقعی نمی دهد و بایستی نسبت به همه آنها وارسته بود. وابستگی به این موضوعات سبب سلب آرامش و توقف زندگی است.

چرا کمدین معروف آمریکایی آقای ” رابین ویلیامز” خودکشی می کند؟ پاسخ  این سوال را با توجه به مفاهیم این جلسه می توانید دریابید و برای زندگی خود بکارگیرید.

درانتها،تعدادی از شرکت کنندگان در خصوص انجام تمرینات مربوط به دنیای درون تجربه خود را بیان میکنند و اظهار می کنند که اجرای مفاهیم و تمرینات چقدر در زندگی آنها تاثیر مثبت گذاشته است.

 

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله

برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x