۵ راز افراد شاد که همه باید بدانند.
3
مرداد
۵ راز افراد شاد کدامند و فواید شاد زیستن چیست ؟ این سوالی است که در این مقاله پاسخ داده می شود و هدف این مقاله ارتقای علم و عمل افراد است.

شادی چیست؟

احساس شادی سلامتی شمارا تضمین می کند و همواره شما را جوان نگه می دارد.شادی بخش مهمی از زندگی است و سهم آن در زندگی کمتر از خشم، اندوه و ترس نیست. آیا مادری هست که سیمای شادی را درصورت طفل تازه متولد  شد ه اش نشنا سد؟ شادی یک حادثه نیست، هدیه آسمانی نیست، بلکه چیزی است که شما به خودتان می دهید. شادی در مکان خاصی پنهان نشده است ونتیجه فعالیتی خاص یا شرایطی ویژه نیست. بلکه حالتی از کامیابی جسمی روحی و عاطفی است که می توانید هرلحظه احساسش کنید. پس به جای آنکه منتظر باشید آن را احساس کنید.علت اینکه بیشترمردم درمورد شادی منفعل هستند این است که تصور می کنند شادی حالت گریزان دارد.

مردم در سراسر دنیا منتظر آزادی نیستند. آنها برای رسیدن به آزادی می جنگند. ثروت چیزی نیست که آن را به ارث ببرید، بلکه می توانید آن را تولید کنید. این روزها عمر مردم طولانی شده است چون یادگرفته اند کیفیت زندگی خود را با انتخابهای روزانه بهبود بخشند. ۵ راز افراد شاد را در بخش بعد بررسی می کنیم:

 

۵ راز افراد شاد

صرف نظر از اینکه در جستجوی یادگیری باشید یا نباشید، مردم بهترین معلم هستند. بنابراین اگربخواهید بدانید چگونه شاد باشید، بهترین راه پرسش ازافرادی است که شاد هستند. نتایج بررسی ها نشان می دهد که افراد شاد ۵ مورد زیر را رعایت میکنند:

۱- تا می توانند درزندگی افراد تاثیرمثبت می گذارند

۲- شادی را جستجو می کنند و آن را احساس می کنند. چرا که به خودی خود به سراغشان نمی آید.

۳- می توانند حتی درشرایطی که زندگی مطابق میلشان نیست شاد باشند.

۴-همواره ارتباط خودشان را با خدا تقویت می کنند.

۵- آغازوپایان روز را با افکار مثبت همراه می کنند تا به شادی بیشتری دست یابند.

 

آیاهرکسی می تواند شاد باشد؟

برخلاف خشم واندوه و ترس، شادی هیجان مثبتی است که مانند چسبی همه ما را به هم متصل می کند و رفتارمدنی ما را شکل می دهد. کارمندان شاد بازدهی بیشتری دارند. زوج های شاد لذت بیشتری از زندگی می برند. کودکان شاد دانش آموزان موفقی هستند. افرادی که بر خشم خود چیره می شوند، شادی را جذب می کنند. افراد شاد ازاطرافیان خود حمایت می کنند وموقعیت های اجتماعی بیشتری به دست می آورند. شادی جزو مسئولیت های روزانه است  و نیرویی شفا بخش برای درمان آسیب ها و ضعف ها به شمار می رود.

ابعاد جمعیت شناختی شادی

همانگونه که در بخش قبل و ۵ راز افراد شاد بیان شد شادی یک هیجان عمومی است که به گروه یا فردخاصی اختصاص ندارد. اما برخی از ویژگی ها ی جمعیت شناختی فرصت های شاد بودن را افزایش می دهند که عبارتند از: سن، وضعیت تاهل و سطح تحصیلات.

سن:

به نظر می رسد که سن احتمال شاد بودن را افزایش می دهد.اگر تصور می کنید که افراد جوان مزیتی دارند، اشتباه می کنید. به طور یقین بیشتر افراد جوان شادهستند.اما تحقیق نشان داده است با افزایش سن احتمال دارد احساس شادی بیشتری کنید. در پژوهشی ۳۸ درصد پاسخ دهندگان ۶۸ تا ۷۲ ساله گزارش کردند که بسیار شاد هستند. در مقایسه، ۲۸ درصد پا سخ دهندگان ۱۸ تا ۲۷ ساله چنین نکته ای را اظهار داشتند. این پژوهش، افزایشی آشکار را در نمره شادی از چهل وپنج سالگی تا هفتاد سالگی نشان داد وکاهش قابل توجه هیجانات منفی دردامنه ی سنی مذکور را نمایان ساخت.

وضعیت تاهل:

به نظر می رسد تاهل در وضعیت شادی افراد موثر است. افرادمتاهل شادتر از افراد مجرد هستند و این در مورد زنان و مردان صادق است. ازدواج یکی از روابط اجتماعی معنادار است. ازدواج پیوند زندگی افراد را تقویت می کند، فرصتی برای آنها فراهم می آورد تا کمتر خود خواه باشند وبه آنها اجازه می دهد همراه کسی باشند که عاشقانه دوستش دارند.

سطح تحصیلات :

به طور کلی افراد تحصیل کرده نسبت به دیگران شادترند. این ممکن است ناشی از تاثیر غیر مستقیم روابط مثبتی باشد که تحصیلات درقدرت کسب درآمد، بهداشت ، توانایی انطباق با فشارهای روحی روزانه وطول عمر دارد. به طور خلاصه، تحصیلات شادی را تضمین نمی کند اما قدرت برتری را افزایش می دهد.

فواید شادی

به نظر باربارا فردریکسون، صاحب نظر در حوزه روان شناسی مثبت از دانشگاه کارولینای شمالی، فواید شادی عبارتند از:

۱- افزایش تمرکز وتوسعه ی قدرت تفکر

هیجانات مثبت (کنجکاوی، عشق، لذت ، قناعت، تحسین و تهییج ) قدرت تمرکز را تقویت میکنند. زمانی که خشمگین هستید، تمرکز شما کم می شود. مغز شما مانند گلوله ای داغ است که می تواند موجب ویرانی علفزاری شود. درمقابل وقتی شاد هستید ذهن تمام راه های عاقلانه ای را که به حل مساله منجر می شود، بر روی خود باز نگه می دارد. وقتی شاد هستید، مغز بیشترین کارایی را دارد.

۲- بهبود توانایی برای حل مساله

وقتی در حل مساله ای با ناکامی ربرو می شوید، نیاز شما یک خند ه خوب است. خنده واقعی موانع پیش روی مغز را برطرف می کند. شوخ طبعی مثل روغن کاری چرخ ها ی خودرو است که موجب می شود فکر، حرکتی دوباره را به سوی حل مساله آغاز کند. ساز و کار حل مساله ،خلاقیت است.

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x