۱۷ نکته‌ای که با تمرکز روی مثبت اندیشی، زندگی را برایمان لذت بخش تر می کند
19
آذر
هر فردی در زندگی خود با مشکلات و چالش‌هایی رو به رو است، شاید ندانیم چطور از زندگی لذت ببریم و با وجود تمام مشکلات، تفکر مثبت داشته باشیم. برخلاف باور عمومی مردم، مثبت اندیشی و لذت بردن از زندگی ارتباطی به مادیات ندارد. وقتی می توانید از زندگی خود لذت ببرید و احساس خوشبختی کنید که به تمام مسائل دید مثبت داشته باشید. نگرش هر فردی تنها به خودش وابسته است و هیچ عاملی نمی تواند سبب بدبینی شود

گاهی سلامت جسم و روان با بهترین داروها هم به دست نمی‌آید. باید تمرین مثبت اندیشی کنید تا با بیماری‌ها مقابله کرده و تغییرات بزرگی در زندگی‌تان بوجود آورید

در هنگام حرف زدن تنها از واژگان مثبت استفاده کنید

وقتی مدام به خود بگویید “نمی توانم”، خود را متقاعد کرده‌اید که هیچ توانایی ندارید. باید به خود بگویید توان انجام هر کاری را دارید و تمام تلاش خود را می کنید.

افکار منفی را دور بریزید

وقتی روحیه‌تان ضعیف است نگذارید احساسات و افکار منفی اذیتتان کند. سعی کنید برای چند ساعت در روز تمام افکار منفی را از خود دور کنید و تنها روی جوانب مثبت زندگی‌تان متمرکز شوید.

از واژگانی استفاده کنید که به شما احساس قدرت و موفقیت می دهد

افکار مثبت خود را در قالب واژه‌هایی بیان کنید که سبب می شود احساس قدرت و خوشبختی داشته باشید و فکر کنید زندگی در سلطه‌ی خودتان است. تلاش کنید به جای واژه‌هایی که به شما احساس شکست می دهد، روی واژگان مثبت تمرکز کنید.

از جملات الهام بخش و جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید

یکی از بهترین تمرینات مثبت اندیشی، تکرار جملات تأکیدی مثبت است. توصیه می کنیم در فواصل زمانی منظم جملات مثبتی چون “من لیاقت خوشبختی را دارم” یا “من ارزش عاشق شدن را دارم” با خود تکرار کنید. باور این جملات و تکرار کردن آن‌ها سبب می شود تا دید مثبت‌تری به زندگی داشته باشید.

باور کنید موفقیت و خودباوری ارتباط مستقیم دارند

وقتی خودتان را باور کنید، قطعاً به موفقیت دست خواهید یافت. اگر می خواهید به چیزی شک کنید، چه بهتر به افکار منفی و ضعف‌هایتان شک کنید و مطمئن باشید در دست یابی به اهدافتان موفق خواهید شد.

اشتباهات گذشته را آنالیز کنید

تفکر مثبت به معنای انکار اشتباهات نیست. به جای این که فکرتان را روی موقعیت فعلی‌تان بگذارید کمی زمان دهید تا در آینده اشتباهات خود را تکرار نکنید و نگرش مثبتی به آینده داشته باشید.

به خودتان اعتماد کنید

در بیشتر مواقع وقتی احساس ناامیدی و درماندگی می کنیم، به جای این که برای کارهایی که درست انجام داده‌ایم به خود افتخار کنیم، فقط روی اشتباهات و نکات منفی متمرکز می شویم. حتی اگر اشتباه کرده‌اید، باز هم برای کارهایی که به خوبی انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید.

خودتان را ببخشید

اگر می خواهد خود را برای اشتباهات گذشته سرزنش کنید هیچ چیز تغییر نمی کند. اشتباهاتتان را ببخشید و آن‌ها را رها کنید تا به آرامش برسید.

از گذشته عبرت بگیرید

گذشته را کنار بگذارید، زیرا قادر به تغییر دادن آن نخواهید بود. وقتی افکار منفی راجع به گذشته به ذهنتان خطور می کند، آن‌ها را با افکار مثبت درباره آینده جایگزین کنید.

از هر شرایطی به عنوان یک فرصت استفاده کنید

گاهی به برخی مسائل نگاه منفی داریم اما می توانند فرصتی برای بهتر شدن باشند، شاید اگر در آن شرایط قرار نمی گرفتیم در مقابل مشکلات مقاوم نمی شدیم. اخراج شدن در کارتان می تواند فرصتی باشد تا کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید یا به دنبال ادامه تحصیل بروید.

ایده‌ای برای تبدیل افکار منفی به مثبت داشته باشید

وقتی فکر اینکه این کار باید به روش دیگری انجام می شد ذهنتان را درگیر کرد، افکارتان را تغییر دهید و در مورد کاری که انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید. یادتان باشد هیچ کسی بی عیب و نقص نیست، پس شما هم می توانید در آینده عملکرد بهتری از خود نشان دهید.

در جستجوی راهی برای عملی کردن رویاهایتان باشید

قدم بعدی این است که ببینید چطور می توانید به جایی که خود را در آن تصور کرده‌اید دست یابید. پس هیچ فکری تنها با خیال پردازی کردن واقعی نمی شود. برنامه‌ای داشته باشید تا بتوانید با گام‌های کوچک به اهدافتان برسید.

دلایلی که نشان می دهد به خواسته‌هایتان می رسید را بنویسید

شاید دست یابی به رویاها و اهداف، برایتان سخت و غیرقابل باور باشد. در این وضعیت بنشینید و تمام دلایلی که نشان می دهد به خواسته‌هایتان خواهید رسید را بنویسید.

انتقادات درستی از خود کنید

اگر بخواهید با بی‌رحمی از خود انتقاد کنید به هیچ پیشرفتی نخواهید رسید، تنها روحیه خود را خراب می کنید. پس برای پیشرفت و یادگیری به روش درست انتقاد کنید.

موفقیت خود را تجسم کنید

گاهی وقتی تجسم می کنید پروژه‌ای را با موفقیت به انجام رسانده‌ یا به ترفیعی که به دنبالش بودید رسیده‌اید، احساس بهتری نسبت به شغل خود خواهید داشت و برای ادامه مسیر تشویق می شوید.

تصاویر مثبت را جلوی چشمتان بگذارید

میز کارتان را در محل موردعلاقه خود قرار دهید. تصاویری که سبب شادی و یادآوری اهدافتان می شود را روی میز بگذارید تا محیطی آرامش بخش و مثبت ایجاد کنید.

آرامش خود را حفظ کنید و مانع هیچ اتفاقی نشوید

بهترین روش برای مقابله با مشکلات این است آرامشتان را حفظ کنید و اجازه دهید مسیر هر اتفاقی هموار باشد. یادتان باشد مشکلات به آن بزرگی که فکر می کنید نیستند، پس استرس را از خود دور کنید و آرام باشید.

 

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x