17
اردیبهشت

بزرگ فکر کردن یعنی این که چگونه بتوانیم با تفکرات مخرب اطرافمان کنار بیاییم و خودمان بفهمیم که چگونه می‌توانیم این تفکرات را شناسایی کنیم.

موفقیت افراد بیشتر از آنکه به هوش آنها بستگی داشته باشد به تفکر آنها بستگی دارد. تا بزرگ فکر نکنیم و تا خود را باور نداشته باشیم به جایی نمی ‌رسیم.

بزرگ فکر کردن به معنی محدود کردن امکانات شما نیست بلکه نشان می ‌دهد شما چقدر در دستیابی به اهداف بزرگ و کسب موفقیت توانا هستید.

خودتان را دست کم نگیرید و این را درک کنید که تا چه حد توانمند هستید. سعی کنید از تفکر و استفاده از کلمات منفی دوری کنید و حتی در صحبت‌های خود با اطرافیانتان از کلمات مثبت استفاده کنید چراکه هیچ متفکر بزرگی از کلمات منفی استفاده نمی‌کند. سعی کنید امکانات را در یک موقعیت مشاهده کنید نه آنچه در مقابل شما قرار دارد. همچنین اجازه ندهید که استدلال‌های کوچک و توهین‌های فکر شده شما را از مسیرتان دور کند. این خود می‌تواند جادوی یک فکر بزرگ برای شما باشد.

مانند یک رهبر فکر کنید

موفقیت و توانایی رهبری دیگران به یک همکاری نیاز دارد. شما به تنهایی در این راه به موفقیت نمی‌رسید بلکه پشتیبانی از دیگران به شما کمک می‌کند تا شما را به سمت موفقیت سوق دهد. چهار اصل مهم در رهبری وجود دارد و وقتی شما به این چهار اصل مسلط شوید، دیگران به عنوان یک رهبر به شما پاسخ می‌دهند و از ایده‌های شما حمایت می‌کنند.

خودتان را در ذهن افرادی که پیشروی شما هستند قرار دهید.

اگر می‌خواهید حمایت دیگران را برای خود داشته باشید باید از نگاه آنان به جهان نگاه کنید. از خود سوال کنید که اگر من یک فرد دیگر بودم، درباره‌ی این وضعیت چه فکری می‌کردم. در نظر بگیرید که سایرین به چیزی بیشتر از همه اهمیت می‌دهند زیرا این کار باعث می‌شود کلید قانع کردن آن‌ها را بدست آورید.

به راه حل یک «انسان» برای رسیدگی یک وضعیت فکر کنید.

رهبران مختلفی وجود دارند که حالت اول می‌توانند دیکتاتور باشند و یک دیکتاتور تمایل زیادی به دوام ندارند و دنبال کننده‌های آن از آن‌ها خشمگین می‌شوند. حالت دوم رهبران مقرراتی هستند که رویه‌ها را دنبال می‌کنند و به علت یک خطا دنبال مجازات هستند. دنبال کننده‌های این رهبران علاقه‌ای به کار کردن مانند  یک ماشین را ندارند. حالت سوم رهبرانی هستند که با دیگران بر اساس حقوق یک انسان رفتار می‌کنند و اینگونه رهبران از موفق‌ترین‌ها به شمار می‌آیند.

یک نمونه از پیشرفت را تعیین کنید.

 حفظ وضع موجود در یک محیط کار نسبتا آسان است اما آن رهبری که همیشه به دنبال پیشرفت است و برای آن تلاش می‌کند، بسیار نادر و فوق العاده با ارزش است.

برای خودتان وقتی را برای فکر کردن کنار بگذارید.

بیشتر افرادی که در نقش رهبر هستند، همیشه بسیار شلوغ هستند. آن‌ها این وقت با ارزش را به تنهایی با افکار خود صرف می‌کنند. اختصاص وقت برای فکر کردن به شما کمک می‌کند تا راه حل‌هایی برای مشکلات، برنامه ریزی دوره‌های عملی و تفکر خلاقانه کشف کنید.

ما با این پیش‌فرض که کاری محال است، اجازه‌ی فکر کردن به خودمان در مورد بسیاری از ایده‌ها و مسائل را نمی‌دهیم. اگر باور کنیم که می‌توانیم و می‌شود.

بزرگ‌اندیشی، اکسیر و عنصری جادویی است که دیدگاه و چشم‌انداز آدمی را توسعه می‌دهد و می‌گذارد فرصت‌هایی تازه را کشف کند و به‌ کار گیرد.

آن‌ کس که بزرگ می‌ اندیشد و در جا نمی‌ زند، زندگی‌اش آسان‌ تر و لذت‌ بخش‌تر می‌شود و امکان و احتمال بهره‌وری‌ها و برخورداری‌های بزرگ را هم برای خویش، بیش‌تر و فراوان‌تر می‌سازد. هرچه دید و دیدگاه‌تان بزرگ‌تر باشد، امکان موفقیت‌تان هم بیش‌تر خواهد شد، اختیار با خودتان است. شما می‌توانید‌ کوچک یا بزرگ‌ بیندیشید و بر مبنای آن، برای خویشتن، طرح و برنامه داشته باشید.

 چهار شیوه برای کاربرد لغات و اصطلاحات بزرگ اندیشانه :

  1. از لغات و عبارات بزرگ اندیشانه ، مثبت و شادی بخش برای توصیف احوال خود استفاده کنید .
  2. از کلمات و عبارات خوشایند ، شادی بخش و روشن برای توصیف دیگران استفاده کنید.
  3. با لحنی مثبت به دیگران دلگرمی دهید . در هر موقعیتی که پیش می آید از آن ها تعریف کنید.
  4. بلند نظر باشید .

برگرفته از کتاب: جادوی فکر بزرگ نوشته دیوید شوارتز

۳ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x