چگونه استعدادهای درونی تان را شکوفا کنید؟
31
خرداد

آیا می خواهید استعدادهای درونی تون شکوفا بشن و جوهرۀ درونی تون رو کشف کنید؟

کارل راجرز روانشناس معروف آمریکایی میگه: اگرکسی به دنبال کسب محبوبیت و توجه و تأیید از طرف دیگران باشه هیچ موقع به خود شکوفایی دست پیدا نمی کنه و هیچ موقع استعداداش رو نمی بینه برای اینکه استعدادهای ما در درونمون پنهان شدند و باید آهسته آهسته با توجه خودمون آشکار بشن.

بنابه اعتقاد افلاطون، ما انسان ها با توانایی و مهارت های خاصی متولد می شویم که از ابتدا و در بدو تولد در وجودمان نهفته هستند، اما ارسطو به یادگیری و تمرین زیاد و این که هر کس با پشتکار و تکرار می تواند در کاری مهارت پیدا کند معتقد بود. امروزه محققان با بررسی های متعدد به این نتیجه رسیده اند که استعداد ذاتی بوده و درون ژن های ما نهفته، اما کشف و پرورش آن اکتسابی است.

درحقیقت استعداد، توانمندی طبیعی است که در شکل و اندازه های مختلف دیده می شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد در زمینه جسمانی و برخی دیگر در زمینه فکری از توانایی مناسبی بهره مندند، اما سرچشمه های استعداد مکان های اسرارآمیزی هستند که در شکوفایی افراد تاثیراتی باورنکردنی می گذارند تا جایی که می توانیم نمونه هایی از شکوفایی استعداد در افرادی ببینیم که حتی باور نمی کردیم، چنین استعدادی داشته باشند.

گاهی اوقات افرادی را می بینیم که با تمرین و صرف وقت و انرژی کمتری نسبت به دیگران در کاری مهارت می یابند و به قولی می گویند «ره صدساله را یک شبه طی کرده است.» این دقیقا همان استعدادی است که در وجود هر کس نهفته است. این افراد صرفا با داشتن استعدادی ذاتی، با تمرین کمتر به مهارتی می رسند که ممکن است یک فرد بدون داشتن استعداد آن کار خاص، با تمرین زیاد به مهارت لازم دست پیدا کند. بنابراین اگر می خواهید با زحمت کمترو سرعت بیشتر در کاری مهارت پیدا کنید استعدادهای نهفته تان را پیدا کرده و با پرورش آنها به مقصودتان برسید.

کشف استعدادهای نهفته

انسان بیشتر مواقع در درک وجود خود و احساسات واقعی اش عاجز است و نیاز به کمک دارد چه برسد به شناخت توانایی ها و استعدادهای ذاتی اش.

برای شناختن استعدادهای پنهان تان چند روش پیشنهاد می شود:

  1. ذهن تان را به روی تمام مسیرها باز کنید. برای این که بتوانید استعدادهایتان را شناسایی کنید، باید تمام احتمالات را در ذهن تان درنظر بگیرید و به همه موارد توجه کنید. استعداد در شکل و اندازه های مختلف وجود دارد. بنابراین اگر مثلا بتوانید احساسات دیگران را بخوانید، نوعی استعداد بسیار مفید محسوب می شود که زمانی به کارتان خواهد آمد. پس هیچ نوع استعدادی را دست کم نگیرید.
  2. به گذشته نگاه کنید. زمانی که شروع به تحقیق و جستجوی استعدادهایتان می کنید، بهتر است نگاهی به گذشته و کارهایی که انجام داده یا از آنها لذت برده اید بیندازید.

هیچ موقع طلا براش مهم نیست که زیر خروارها خاک وسط بیابون دفن باشه یا اینکه پشت ویترین مغازه ی طلا فروشی باشه طلا ذاتا طلاس. اگر می خوای طلای وجودت رو کشف کنی و واقعا بدونی چه چیزی در درون توهست که ارزشمنده باید خودت خودت رو دوست داشته باشی و به خودت توجه کنی و به دنبال محبوبیت و توجه دیگران نباشی

۵ ۱ vote
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
2 نظرات
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
علی شهبازی
علی شهبازی
3 years ago

مثل همیشه عالی و آموزنده.دلم برات تنگ شده استاد‌.لطفا حداقل دو هفته یک بار یه جلسه برگذار کنید.سپاسگذارم

3 years ago

با سلام.
علی جان، دوست عزیز.
فعلا روی برنامه های فضای مجازی تمرکز کردیم و درحال تکمیل روندهای مربوطه ایم. اولین فرصت هم اجرای حضوری خواهیم داشت.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x