چرا مغز ما روی منفی ها متمرکز می شود؟
31
اردیبهشت

معمولا نقد و انتقاد نسبت به تشویق و تحسین، تاثیر بزرگ‌تری دارد و اغلب، خبر‌های بد توجه بیشتری را نسبت به خبر‌های خوب به خود جلب می‌کنند، و دلیلش این است که حوادث منفی تاثیر شدیدتری نسبت به حوادث مثبت بر مغز ما دارند؛ روانشناسان به این پدیده سو گیری منفی می‌گویند. سو گیری منفی مغز می‌تواند تاثیر عجیبی بر رفتارها، تصمیم‌ها و حتی روابط ما بگذارد.

فکرهای منفی این قدر در ذهن باقی می‌ ماند و دنبال هم می ‌چرخد تا یک ماجرای تلخ و منفی بزرگ در ذهن شکل بگیرد.

بسیاری از ما دائم در حال سر و کله زدن با خودمان هستیم، با افکاری که گاه و بی‌گاه به سراغمان می‌آید. البته متأسفانه در اغلب موارد این فکرها و گفت‌ و گوهای درونی چندان مثبت نیست و همین مساله موجب می‌ شود همه فکرها و گفت‌ و گوهای درونی را بد و استرس‌ زا بدانیم؛ چرا که معمولا عادت داریم خودمان را به دلیل اتفاقات گذشته محکوم ‌کنیم یا نگران و مضطرب اتفاقات آینده باشیم؛ اتفاقاتی که هنوز پیش نیامده و مشخص نیست روزی به واقعیت می ‌پیوندد یا نه.

موضوع مهم این است که چنین افکار منفی‌ای می‌تواند امید به آینده را از بین ببرد و فرد را برای طی مسیر زندگی، تنها و ناامید رها کند، اما چون اعمال ما نتیجه افکارمان است، اگر بتوانیم تفکراتمان را تغییر دهیم، حتما قادر خواهیم بود طور دیگری هم عمل کنیم و در نتیجه زندگی متفاوتی خواهیم داشت. پس در این مورد هم باید سعی کنید و با تمرین، افکار منفی را به فکرهایی مثبت و انرژی‌بخش تغییر دهید.

هنگامی که از ذهن خود استفاده می‌کنید و به ویژه هنگامی که یک راه حل خلاق مورد نیاز است هر چند دقیقه یکبار بین فکر و سکون بین ذهن و بی‌ذهنی در نوسان خواهید بود و گاهی بدون فکر وضعیت بی‌ذهنی است، تنها در این صورت است که تفکر خلاق امکان پذیر می‌شود زیرا تنها در این صورت است که اندیشه قدرت واقعی خواهد داشت. فکر به تنهایی وقتی که دیگر به گستره بسیار وسیع‌تر آگاهی متصل نیست به سرعت نور ویرانگر می‌شود.

در زمان حال زندگی کنید و گذشته و آینده را دور بریزید و روی همه موارد ساده مثل بالا رفتن از پله و غیره، متمرکز شوید. خود را از ذهن جدا کنید چون همه مشکلات توهمات هستند و اگر در حال باشیم و فکر کنیم، می‌بینیم مشکل نداریم و اگر مشکل پیش آمد چون ذهنیتی از چیزی نداریم تصمیمی که در لحظه حال می‌گیریم بهترین تصمیم است.

ممکن است فکر کنید که نوع نگرش شما، در روند به انجام رساندن فعالیت‌های شما از اهمیت زیادی برخوردار نمی‌باشد. در حالی که نوع نگرش، می‌تواند به عنوان مهمترین عامل در تعیین موفقیت یا شکست شما تلقی شود.

یک نگرش مثبت می‌تواند بین به انجام رساندن یک کار و یا ترک کردن آن کار، تفاوت ایجاد کند. نگرش مثبت می‌تواند به شما انگیزه و الهام ببخشد. همچنین این خصوصیت به جذب دیگران، به منظور یاری رساندن  شما در مسیر زندگی کمک می کند.

یک نگرش منفی تنها انرژی شما را تضعیف می‌کند. افراد را از شما دور می‌کند، و دریافت حمایت و پشتیبانی از اطرافیان را برای شما مشکل می‌سازد.

داشتن نگرش مثبت در عمل ، تنها چیزی است که در به اتمام رساندن کار به شما یاری می‌ رساند.

شکایت کردن از موقعیت فعلی برای شما نتیجه ‌ای به همراه نخواهد داشت و شرایط را برای شما بهتر نمی‌ کند.

داشتن یک نگرش مثبت یک انتخاب است. و شما می ‌توانید انتخاب کنید که می‌ خواهید تا چه اندازه بهره‌وری داشته باشید.

    نگرش مثبت به دلایل زیر به افزایش بهره‌ وری شما کمک می ‌کند:

 -۱انرژی بیشتری برای شما فراهم می‌کند.


آیا برای شما هم پیش آمده است که روز خود را پیش از آغاز شدن، خراب کنید؟ یک نگرش بد می ‌تواند تمام روز شما را خراب کند. در حالی که یک نگرش مثبت می‌تواند انرژی مثبت را برای شما به همراه بیاورد. نگرش مثبت می ‌تواند شما را بالا بکشد و به شما در طول روز کاری یاری برساند. این حرکت مثبت می‌تواند حتی در زمانی که شما از انجام دادن کاری لذت نمی ‌برید، به شما انگیزه ببخشد.

۲افراد را به منظور کمک رساندن به شما جذب می ‌کند.


هیچکس نمی‌ خواهد با یک فرد منفی‌نگر کار کند. شما این گونه افراد را می‌ شناسید. مهم نیست که این افراد در چه موقعیتی قرار داشته باشند، اما حتما موردی پیدا می‌کنند که به شکایت از آن بپردازند. زمانی که شما فردی مثبت‌ اندیش باشید، دیگران را جذب کرده و جلب ‌توجه می‌کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند و از شما حمایت می ‌کنند، و حتی فراتر از آن‌ چه که شما به آن نیاز دارید، پیش می ‌روند.

 

۳روزنه‌ی امید را پیدا می‌کنید.


حتی در شرایط بد نیز جنبه‌های مثبتی وجود دارد و شما می‌توانید در چنین شرایطی نیمه ‌ی پر لیوان و یا روزنه‌ ی امید را در نظر بگیرید. داشتن یک نگرش مثبت به شما اجازه می ‌دهد تا فرصت‌هایی را بیابید که ممکن است در زمان رنج و مصیبت، آن‌ها را در نظر نگیرید. در واقع، در تمامی شرایط و موقعیت‌ها، می‌توانید جنبه های خوب و مثبت را نیز بیابید.

۴باعث می‌شود تا از کارتان لذت ببرید.


شما حتما مجبور نیستید تا برای لذت از انجام یک کار حتما آن را دوست داشته باشید. “در زمان کار کردن سوت بزنید” در این صورت همه چیز آسان‌ تر به نظر می ‌رسد. در این زمان، انجام فعالیت‌های عادی و پیش پا افتاده برای شما به یک بازی تبدیل می‌شود. کارهای مشکل برای شما به یک چالش تبدیل شده و قبل از آن‌ که متوجه شوید، در زمان انجام کار، در حال لذت بردن از آن هستید.

۵منجر به افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.


داشتن نگرش مثبت به شما اعتماد به نفس می‌ بخشد. اعتماد به نفسی که باعث می‌شود از توانایی‌های خود اطمینان حاصل کنید، در صورت نیاز نه بگویید و به خود باور داشته باشید. زمانی که افکار منفی داشته باشید، سریع‌ تر در برابر فشارها، درخواست‌ها و وقفه‌های ایجاد شده در اطراف خود تسلیم می ‌شوید.

نگرش مثبت خود را به کار گیرید تا کارهای بیشتری انجام دهید.
تاثیر نگرش خود بر روی میزان بهره‌وری را دست کم نگیرید. نگرش شما می‌تواند به مدیریت زمان شما پرداخته و یا فعالیت‌های شما را به تعویق بیاندازد.

نگرش مثبت شما نه تنها می‌تواند نگرش کاری شما را تعیین کند، بلکه در تعیین نگرش افراد اطراف شما نیز تاثیرگذار است.
نگرش مثبت داشته باشید تا بتوانید حتی در سخت‌ترین شرایط، کارهای بیشتری را انجام دهید.

 

برگرفته از کتاب:  بهره بری از مسائل منفی و رها کردن آنها اکهارت تله

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x