نحوه تقویت احساسات مثبت برای کسب حس رضایت در زندگی
18
بهمن
یک احساس مثبت، صرفاً یک حس خوب نیست، بلکه بر حس رضایت کلی از زندگی تاثیر می‌گذارد.

 

نشانه های احساس خوب

هر فردی به واسطه نگرش و نگاه خود به زندگی تجربه ایی از احساس خوب، حال خوب و خوشایند دارد. به هر میزان که آگاهانه تر و روشن بینانه تر به زندگی نگاه کند تجربه احساس زیبا، به دست آوردن و مرور حال خوب برای او آسان تر و ملموس تر میشود.

شاید به نظر شما کمی گیج کننده بیاید که چگونه با بینش بهتر به زندگی میتوانیم احساس زیبای بیشتری را تجربه کنیم؟

جواب این است که به هر میزان که نگاه عمیق تر و معنا دار تری به زندگی داشته باشید، میتوانید دستاوردهای خود را مهم، با شکوه و دوست داشتنی تر بدانید.

 

با توجه به قانون جذب هر چه احساس بهتری داشته باشیم جهت گیری مان بهتره و هر چه احساس بدتری داشته باشیم جهتمان اشتباهتر است.

وقتی که داریم در بین تجربیات متفاوت روزانه مان حرکت می کنیم کاری که ما انجام می دهیدم این است که افکاری (افکار مثبت، افکار منفی) را پدید می آوریم که آنها در واقع تجربیات آینده مان را برنامه ریزی می کنند و از روی احساسی که داریم می توانیم بگوییم که آیا آن چیزهایی که داریم به سمتشان حرکت میکنیم وقتی به دستشان می آوریم خوشحالمان میکند یا نه؟

و دقیقاً آن چیزی که احساس می کنیم برایمان اتفاق می افتد و نه چیزی که دقیقاً بهش فکر می کنیم

به همین خاطر است که اگر صبح کسی با اخم و ناراحتی از خواب بیدار شود همینطور هم بد می آورد آنوقت تمام روز همینطور پیش میرود و همش منتظر دعوا و یا جرو بحث میباشد، در آخر هم کلا روز کسل کننده ای را خواهد داشت.

حتی فکرش را هم نمی کنیم که یک تغییر ساده در احساساتمان می تواند تمام روز را تغییر بدهد.

اگر با خوشی یک روز خوب را شروع کنیم و ما دارای یک احساس خوب و پایدار باشیم، تا وقتی که اجازه ندادیم چیزی حالمان را تغییر دهد، طبق قانون جاذبه موقعیتهایی و مردمی را جذب می کنیم که آن حس خوب را به ما تداوم بخشند.

همان‌طور که تحقیقات فردریکسون نشان می‌دهد، احساسات مثبت، اکتسابی و بسیار تطابق پذیر هستند،  و دلایل آن می‌تواند این موارد باشند:

شادی، خشنودی و قناعت نه تنها سیستم قلبی عروقی را تسکین می‌دهد و باعث ایجاد آرامش در ما می‌شود، بلکه این احساسات، ذهنیت و انعطاف‌پذیری اجتماعی ما را نیز گسترش می‌دهد، به طوری که می‌توانیم گستره‌ی وسیعی از ایده‌ها و انعطاف‌پذیری بیشتری در رفتارهایمان داشته باشیم.

به عبارت دیگر، با تجربه‌ی احساسات مثبت، ما راحت‌تر قادر به حل مشکلات خواهیم بود، و حمایت اجتماعی، سلامت جسمی و مهارت هایی که مستلزم انعطاف هستند افزایش می‌یابند.

آیا احساسات مثبت واقعا می‌توانند “تأثیرات احساسات منفی” را خنثی ‌کنند؟

به نظر می‌رسد که می‌توانند. تحقیقات فردریکسون اینطور نشان می‌دهد که تجربه‌ی نسبت ۳ به ۱ احساسات مثبت به منفی، می‌تواند تاثیرات فیزیکی بر روی بدنتان داشته باشد و ذهنتان را برای افزایش انعطاف پذیری شخصی گسترش دهد. همان‌طور که قبلا اشاره شد، احساسات منفی مانند حس ترس یا عصبانیت، از این جهت که خون را در سیستم قلبی عروقی پمپاژ می‌کند تا شما را برای فرار کردن، یا جنگیدن برای حفظ سلامتی تان آماده کنند، مفید هستند.

  اثر “خنثی‌سازی” احساسات مثبت

احساسات مثبت مانند عشق، شادی و علاقه مندی‌ها، باعث آرامش سیستم قلب و عروق می‌شود و به نظر می‌رسد برای خنثی کردن اثر احساسات منفی، باید تا سه برابر احساسات مثبت بیشتری را تجربه کرد. مشابهاً، احساسات مثبت یک فضای عاطفی ایجاد می‌کنند که به شما این امکان را می‌دهد از خلاقیت خود بهره ببرید تا نه تنها زندگی برایتان لذت‌بخش تر شود، که منابع احساسی و اجتماعی خود را ذخیره کنید تا زمانی که با مشکلات و سختی ها روبرو می شوید، راحت‌تر بتوانید آنها را مدیریت کنید.

 

ایجاد انرژی مثبت

خب، چه طور می‌توانید احساسات مثبت بیشتری در زندگی‌تان جذب کنید؟ در اینجا به بررسی چند ایده می‌پردازیم:

به لحظات مثبت فکر کنید

سوزان فولکمن (Susan Folkman) و جودیت موسکوویتس (Judith Moskowitz) دو محقق آمریکایی از سن فرنسیسکو “تعطیلات روانشناختی” را پیشنهاد می‌دهند ، به این صورت که به لبخند زیبای رهگذری که از کنارتان عبور می‌کند توجه کنید، به حرف‌های کسی که شما را تحسین کرده است فکر کنید، یا برای لذت بردن از یک غروب زیبا درنگ کنید. اجازه ندهید این چیزهای کوچک شگفت‌انگیز از دستتان برود، بدون اینکه لحظاتی از زندگی تان را با آنها صرف کنید.

مراقبه با حضور ذهن را تمرین کنید

آرام بنشینید و چشمان تان را ببندید، نیازی نیست که زمانی طولانی را به این کار اختصاص بدهید و حتی چند دقیقه هم کافی است. بر روی تنفس تان تمرکز داشته باشید و زمانی که احساس می کنید ذهنتان فعال شده و افکاری در آن جریان دارد، اجازه بدهید این افکار مانند حباب در ذهنتان شناور باشند. هرگز خودتان یا افکاری که به ذهن تان می‌رسند را قضاوت نکنید. این یکی از اصول مراقبه است: دوری از قضاوت خود. زمانی که شما بیاموزید که نباید به افکارتان سخت بگیرید، می‌توانید فضای بیشتری برای ایجاد احساسات خوب در مورد خودتان و دنیا در ذهنتان ایجاد کنید.

اعمال محبت آمیز بدون برنامه ی قبلی را تمرین کنید

کمک کردن به دیگران، آنها را خوشحال می‌کند و باعث ایجاد احساسات خوب و مثبت در خود شما هم می‌شود.

 

 

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x