عادت‌های ساده روزمره که باعث موفقیتمان می شود
20
آذر

ب

رخی عادت‌های ساده‌ی روزانه وجود دارد که مسیر زندگی‌مان را تغییر می دهند. پس با تغییر عادات خود می توانید به سوی موفقیت گام بردارید، این همان کاری است که کارآفرینان و مدیران موفق انجام می دهند. آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید چه عواملی سبب تمایز افراد موفق از سایرین می شود؟ مطالعات نشان می دهد اغلب کارآفرینان و مدیران موفق، عادت‌های خاصی دارند که سبب می شود در زندگی و حرفه‌ی خود به پیشرفت شایانی دست یابند. در ادامه‌ی مقاله، ۲۴ نفر از کارآفرینان موفق از عادت‌های روزانه‌ی خود صحبت کرده‌اند:

سررسید غیرواقعی برای کارهایتان تعیین کنید

“برای اینکه بهره وری بیشتری داشته باشید، باید سررسید کارهایتان را زودتر از موعد مشخص، تعیین کنید. البته خیلی هم در این کار زیاده روی نکنید. اگر مسیر از پیش تعیین شده‌ای برای کارهایتان تعیین کرده باشید، بهتر می توانید روند پیشرفتتان را بسنجید. این عادت باعث ایجاد پروسه‌ای می شود که در آن فوریت امور ضروری، کاملاً روشن است و هیچ ابهامی در این باره وجود ندارد.”

زمان بیشتری را در فضای آزاد سپری کنید

“بیرون آمدن از خانه به شما کمک می کند ذهنتان را آزاد کنید و اولویت‌ها را با دید بازتری ببینید. من در بیشتر مواقع در فضای آزاد می نشینم و در حالی که طبیعت را تحسین می کنم، تمام کارهایی که باید در طول روز انجام دهم را روی کاغذ می آورم. توصیه می کنم از چهار کار مهم شروع کنید و بعد تمام کارهایتان را بنویسید؛ مثلاً کارهایی که روز گذشته فرصت انجام آن‌ها را نداشته‌اید. پس از آن فکر کنید چه کارهایی قابل ادغام است یا بهترین راه برای انجام هر وظیفه چیست.”

در زمان ورزش، تجسم خلاقانه داشته باشید

“زمانی که ورزش می کنید، ذهنتان در کجا سیر می کند؟ ورزش یکی از عادات روزانه من است که در دست یابی به موفقیت همراهی‌ام می کند؛ البته من این موفقیت را از قبل در ذهنم تجسم می کنم. من همیشه در تلاش هستم کارایی و بهره وری خود را بالا ببرم، در این راستا دریافتم وقتی ورزش می کنم، می توانم از ذهنم استفاده ی مفیدتری داشته باشم. قبل از اینکه ذهنم به سمت کارهایی که پشت گوش انداخته‌ام یا مسائل منفی و بی‌فایده برود، دریافتم از این زمان، برای تجسم اتفاقات مثبت بهره ببرم. اکنون تمرینات ورزشی برایم لذت بخش تر و هیجان‌انگیزتر شده است.”

روحتان را سیراب کنید

“من هر روز به اطمینان می رسم که با مشتریانم در ارتباط هستم. به عنوان مدیر بیمارستان، با بیماران، همکاران و پزشکان رابطه‌ی صمیمانه‌ای دارم و گوش دادن به صحبت‌های آن‌ها درباره مراقبت، بهبودی و همدلی، روحم را تغذیه می کند. شنیدن صحبت‌های بیماران به من کمک می کند بیمارستان را براساس نیازهای آن‌ها بهبود دهم. وقتی با آن‌ها صحبت می کنم، الهام بخشی بیشتری برای همکاران و پزشکان دارم. این عادت فوق‌العاده، باعث دست یابی من به موفقیت شده است.”

قبل از این که دریافت کنید، ببخشید

“با کسانی که زمانی به شما یا کسب و کارتان کمک رسانده‌اند در ارتباط باشید و سعی کنید در مقابل چیزی که دریافت کرده‌اید، خدمت بزرگ‌تری به کسانی ارائه دهید که نیازمند کمک هستند. چند سال قبل با آدام گرنت، پروفسور دانشگاه وارتون آشنا شدم. او اخیراً کتابی با نام “دادن و گرفتن: چرا کمک به دیگران باعث افزایش موفقیت ما می شود” منتشر کرده که کتاب بی‌نظیری است. پس بیشتر از آنچه دریافت کرده‌اید، به دیگران خدمت کنید و قدردان باشید.”

منتظر اتفاقات جدید باشید

“من هر روز با هیجان انتظار می کشم ببینم چه اتفاق جدیدی رخ می دهد. تفاوت ندارد پروژه‌ی جدید، طرح یا روابط با مشتریان باشد، بلکه مسئله‌ی اصلی خلق ارزش‌های جدید و کمک به دیگران است و اینکه بدانیم این پروسه‌ها، چطور روی کسب و کار ما تأثیر می گذارند. در این مسیر، آگاهی از داده‌ها و آمادگی برای اقدام سریع، فاکتوری مهم به حساب می‌آید. البته این عادت سبب موفقیت من در زندگی حرفه‌ای شده است و توانسته‌ام از طریق آن ارزش آفرینی بیشتری برای مشتریانم فراهم کنم. علاوه بر آن، روابط حرفه‌ای زیادی ایجاد کرده‌ام که هریک نکات ارزشمندی به من یاد داده‌اند.”

صبح را خوب شروع کنید

“من باور دارم اگر روزم را با عادتی مفید و سازنده شروع کنم، این احساس خوب در تمام طول روز همراهم خواهد بود؛ اما اگر روزتان را با استرس و ناامیدی شروع کنید، تمام روز به همین صورت سپری می شود. پس از همان ابتدای صبح خوب تمرکز کنید و اجازه ندهید هیچ چیزی حواستان را پرت کند. با این کار ظهر، بعدازظهر و عصر بهتری را تجربه خواهید کرد.”

مدیتیشن کنید

“مدیتیشن به من کمک می کند با ذهن بازتری عمل کنم و بهتر متوجه شوم در طول روز به دنبال چه چیزی هستم. تنها کافی است برای پنج دقیقه چشم‌هایتان را ببندید و نفسی عمیق بکشید. اگر برای شنیدن صدای کائنات تلاش کنید، این صدا راهنمای خوبی برایتان خواهد بود.”

مهربانی را تمرین کنید

“بیشتر هنجارهای رفتاری در کسب و کار، افراد خودخواهی را به نمایش می کشد که تنها به خواسته‌های خودشان توجه می کنند؛ اما افرادی که به خانواده و روابطشان تعهد دارند، رویکرد بهتری دارند. سعی کنید هم با خودتان و هم با دیگران مهربان و دلسوز باشید. این کار بهترین سرمایه گذاری شماست روی سلامتی، شغل و جامعه‌ای که در آن هستید. پس بدون چشمداشت به دیگران محبت کنید و قدردان آن‌ها باشید. مطمئن باشید این قدردانی به سوی خودتان باز می گردد.”

ذهنتان را از افکار آزاردهنده آزاد کنید

“من هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شوم. یک فنجان قهوه می خورم و به دنبال خبرنگاری می روم. جمله‌ی معروفی وجود دارد که می گوید: “ورودی زباله، خروجی زباله” بدین معنا که اگر داده‌های نامعتبری وارد سیستم کنیم، خروجی نامعتبری حاصل می‌شود. در طول روز انرژی، افکار و ایده‌های مختلفی وارد ذهنمان می شود که ما را به سمت و سوی مختلفی می برد. در نهایت، این افکار روی هم جمع می شوند و به امواجی منفی تبدیل می شوند که تمام روح و احساسمان را به نابودی می کشد. من هر روز صبح با ذهنی آزاد شروع می کنم. تمام افکار مزاحم را بیرون می ریزم و سعی می کنم در لحظه زندگی کنم. تنها وقتی می توانم افکار و تصمیم‌هایی که با هدف اصلی ام هم راستا هستند را انتخاب کنم که ذهن آزاد و آرامی داشته باشم. وقتی شروع به نوشتن می کنم، مراقبه یا ورزش می کنم، بهتر می توانم روی اهداف و رؤیاهایم متمرکز شوم.”

تشکر کنید

“به عنوان یک مدیر، برای تیم کاری شما بسیار مهم است که بدانند شما برای سخت کوشی و ریسک پذیری آن‌ها در طول مسیر، قدردان هستید. “متشکرم” تأثیر فوق‌العاده‌ای روی احساس و انگیزه‌ی اطرافیان دارد. پس این عبارت ساده را به یکی از عادات روزانه‌ی خود تبدیل کنید.”

همیشه وقت شناس باشید

“شاید فکر کنید در دنیای پرمشغله‌ی امروز به سختی می توان وقت شناس بود، اما من با اشتیاق فراوان آن را تمرین می کنم. در تمام ۱۰ سال گذشته، دفعات بسیار کمی پیش آمده که دیر به قرارهای خود برسم. فرقی نمی کند با دوستان، مشتریان یا همکارانم قرار داشته باشم. من همیشه آماده‌ام و به موقع خودم را به قرارها می رسانم.”

کمی به خود استراحت دهید

“من باور دارم خواب کافی، از اصلی‌ترین عواملی است که بهره‌وری، خلاقیت و میزان لذت فرد از زندگی را افزایش می دهد. این مسئله‌ای است که در طول پنج سال اخیر و همکاری با شرکت سامرتیکس فراگرفته‌ام. (کسب و کاری که با درمان اختلالاتی چون آپنه انسدادی و خروپف، به دنبال بهبود کیفیت خواب است). همیشه فکر می کردم خواب تنها وقت تلف کردن است؛ اما اکنون معتقدم خواب، ورزش و تغذیه‌ی مناسب، سه رکن مهم برای سلامتی هستند. من همیشه سعی می کنم برنامه‌ی منظمی داشته باشم، هر روز سر ساعت مشخصی غذا بخورم و سر ساعت مشخصی به رختخواب بروم. شاید این کار کسل کننده به نظر برسد اما بسیار ارزشمند است.”

کمتر سرزنش و بیشتر تشویق کنید

“رهبری موفق با کسب اعتماد به دست می آید. عکس‌العملی که یک رهبر نسبت به شکست و پیروزی‌ها دارد، اعتماد او را نسبت به تیمش نشان می دهد. من همیشه سعی می کنم در زمان شکست و شرایط سخت، به جای اینکه دیگران را متهم کنم، مراقب تیمم باشم و اعتماد آن‌ها را به دست آورم. در موفقیت‌ها هم عوامل مؤثر را شناسایی کرده و از افرادی که نقش بیشتری در این پیشرفت داشته‌اند، قدردانی می کنم. کاهش سرزنش‌ها و تشویق‌های بیشتر سبب می شود اعتبار رهبری بالا رود. اگر فقط یک بار اعتماد میان رهبر و اعضای تیم از بین برود، دیگر هدایت کردن و الهام بخشی به کارمندان کار مشکلی خواهد بود.”

برای تفکرتان برنامه ریزی کنید

“خیلی‌ها در کارهای روزمره و کلیشه‌ای مانند پاسخ به ایمیل‌ها، دنبال کردن پروژه‌ها و مسائل جزئی و بی‌اهمیت غرق می شوند؛ اما من برای هر کاری برنامه ریزی دارم، به این خاطر همیشه زمانی مشخص را به فکر کردن و تجسم هدف نهایی در نظر می گیرم. زمان هایی که خلاق‌تر هستم را صرف فکر کردن به راه حلی برای چالش‌های بزرگ‌تر می کنم.”

 

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x