زندگینامه وین والتر دایر
9
آذر
وین والتر دایر نویسنده کتاب‌های خودیاری و سخنران انگیزشی آمریکایی بود. کتاب قلمرو اشتباهات شما (با عنوان “چگونه شخصیت سالم‌تر بیابیم؟” در ترجمه فارسی) دایر در سال ۱۹۸۷ به عنوان بهترین سخنران ایالات متحده شناخته شد. در سال ۲۰۱۱ مجله Watkins Magazine وین دایر را سومین انسان معنوی تأثیرگذار در دنیا معرفی کرد.

زندگی شخصی وین دایر

پدر وین والتر دایر فردی بود که در قبال خانواده اش، کوچک ‌ترین احساس مسئولیتی نمی‌ کرد و مدام در حال خوردن مشروبات الکلی بود تا اینکه او روزی خانواده‌اش را با سه فرزند ترک کرد و رفت و دیگر از او خبری نشد. بعد از رفتن پدر زندگی بر وین دایر  و خانواده سخت شد. تا اینکه مادرش به‌ ناچار او را به پرورشگاه سپرد. وین دایر دوران شیرین کودکی را در پرورشگاه سپری کرد. دورانی شیرین که او به ‌سختی گذراند و ازنظر روحی و روانی چالش‌ها و کمبودهای زیادی را تجربه کرد و شاید همین سختی‌ها بود که او را آبدیده کرد تا در آینده از او فردی موفق بسازد و او را بعدها به مشهورترین سخنران آمریکا تبدیل کند، شاید کسی باورش نمی‌شد که همین کودک معصوم در کنج پرورشگاه روزی مشهور ترین نویسنده جهان شود، شاید کسی باورش نمی شد که روزی او را به‌ عنوان سومین شخصیت معنوی تأثیرگذار در آمریکا معرفی کنند .دایر بعدها در این‌ باره نوشت: ” یکی از بزرگترین درس‌های که زندگی به من آموخت  این است که جنون و خشمی درونی که در زندگی‌ام نسبت به پدرم داشتم را می ‌توانم با عشق نسبت  به خدا و خود جبران و از بین ببرم.

وین دایر در پایین‌ترین سطح اجتماع رشد کرد و در جوانی در نیروی دریایی آمریکا مشغول به خدمت شد. او بعد از چهار سال با تلاش و زحمت توانست به دانشگاه راه یابد و به دلیل مشکلات اقتصادی مشاغل مختلفی از جمله چمن‌زنی، پخش روزنامه، صندوق‌داری و شاگردی سوپرمارکت را تجربه کرد. او کار مشاوره را از دوران دبیرستان در دیترویت آغاز کرد و در نهایت مدرک دکترای خود را در رشته مشاوره تحصیلی گرفت.

همچنین او به درمان روح و روان و مشاوره نیز علاقه زیادی داشت و به صورت پاره وقت، کار درمان و مشاوره را نیز انجام می داد. زمانی که دانشجو بود، درباره گفتگوی انگیزشی و شیوه متمرکز شدن افکار منفی در دانشگاه سنت جان سخنرانی کرد که بسیار مورد استقبال واقع شد. بعد از این سخنرانی بود که بسیاری از دانشجویان، در کلاس های خصوصی او ثبت نام کردند. در نهایت  توانست مدرک دکترای خود را در رشته مشاوره تحصیلی دریافت کند. او در سن ۳۴ سالگی در حالی که در اوج موفقیت بود، استادی دانشگاه در رشته روان‌شناسی را رها کرد و به نویسندگی روی آورد.‌

وین دایر از فردی به نام «رام داس» در عمل درس های زیادی گرفته و از وی به نام استاد عرفان خود نام می‌برد. رام داس از نظر دایر بزرگترین سخنران دنیاست.

زندگی دکتر وین دایر برای همیشه در سال ۱۹۷۶ پس از انتشار کتابقلمرو اشتباهات شما ( مشاوره‌ی گام به گام برای فرار از افکار منفی و کنترل زندگی خود) تغییر کرد. این کتاب عمدتاً سخنرانی‌های دانشگاهی او بود. بخاطر شور و شوق و اعتماد به قدرت پیام این کتاب ، دایر کار خود را رها و به سراسر کشور سفر کرد. او کتاب‌هایش را با ماشین خود به فروش رساند و بیشتر وقت خود را در نمایشگاه‌های کتاب می‌گذراند. دایر بعدها در این‌ باره توضیح داد ” من هرگز یک کتاب نفروختم ، من خودم را فروختم.” کتاب قلمرو اشتباهات شما ، یکی از بهترین و پر فروش‌ترین کتاب‌ها در تمام دوران‌ها است.

وین دایر در کتابها و سخنرانی هایش، روی تغییر ذهن و داشتن تفکر جدید تمرکز می کرد. صحبتهای او شیرین و ساده بود و به همین دلیل، به دل می نشست. او در هنگام مشاوره، مثالهایی را از زندگی شخصی و خانوادگی خودش می زد تا بهتر بتواند مطالب را منتقل کند.

در همین زمان بود که وین دایر، کتاب «مرد خودساخته» خود را منتشر کرد که به خوبی از آن استقبال شد. وین دایر به عنوان یک نویسنده قدرتمند و سخنران انگیزشی شناخته شد و به عنوان بهترین سخنران سال ۱۹۸۷ میلادی انتخاب شد و جایزه چکش طلایی را دریافت کرد.

شروع معنویت وین دایر

معنویت وین دایر و معرفت قلبی او، نتیجه بخشش او بود. وین دایر، همواره از پدرش متنفر بود و از ظلمهای او عصبانی و خشمگین بود. بعد از مرگ پدرش، دایر بر سر قبر او رفت و تصمیم گرفت که او را ببخشد و برایش دعا کند. با رفتن کینه پدر، وین متوجه شد که معنویت به قلبش راه پیدا کرده است. بعد از این اتفاق بود که وین دایر احساس کرد که سدهای روحی از جلویش برداشته شده و زندگی جدیدی در درونش آغاز شده است. خود او درباره این موضوع می گوید: «وقتی پدرم را بخشیدم، حس بی نظیری داشتم، احساس خوشبختی و آزادی می کردم. در همین زمان بود که به نیروی بخشش پی بردم و متوجه شدم انسانی که می بخشد، فرصت بیشتری برای پیشرفت و رسیدن به آرزوهایش را دارد. وقتی کسی را می بخشی، در واقع خودت را آزاد می کنی و می توانی بهتر زندگی کنی.»

فهرست کتابهای وین دایر

وین دایر در طول زندگی اش، چندین جلد کتاب نوشت که اکثر آنها، جزو پرفروش ترین کتابها قرار گرفتند. در ایران نیز اکثر کتابهای او ترجمه شده و به چاپ رسیده اند. فهرست زیر، نام معروف ترین کتابهای وین دایر هستند:

  • قلمرو اشتباهات شما
  • آرام‍ش‌ درون‌
  • راز موفقیت و آرامش درونی
  • مرد خودساخته
  • ۱۰۱ راه برای ایجاد تغییر در زندگی شما
  • ۹ اصل معنوی برای رسیدن به تعادل و آرامش
  • ۳۶۵ راه برای به‌کارگیری نیروی معنوی
  • ۲۰۰ گفتار برای زندگی بهتر
  • ۱۳۰ نکته کوچک زندگی
۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x