14
فروردین

هرکدام از ما انسان‌هایی علاقه‌مند به رسیدن به موفقیت هستیم و برای یک زندگی خوب و رسیدن به هدف خود تلاش می‌کنیم اما باید بدانیم که تلاش برای چه چیزی است؟ این سوال برای همه ما پیش آمده است که چگونه به اهدافمان دست یابیم ؟ اگر مدام بی‌گدار به آب بزنید و بدون برنامه‌ خاصی پیش بروید فقط زندگی خود را به اتمام می‌رسانید بدون این که به جایگاه مناسبی رسیده باشید. انسان‌های زیادی را دیده‌اید که سنشان بسیار بالا رفته و هنوز به جایی نرسیده اند. اگر به پیشینه آن‌ها توجه کنید می ‌بینید که بدون هیچ برنامه و هدفی روزهایشان را طی‌کرده‌اند که همه شبیه به هم بوده است پس برای دچار نشدن به این شرایط باید برای زندگی خود هدف تعیین کنید.

همه ما هدف های بزرگ و کوچک زیادی داریم که درجه اهمیت شان با یکدیگر فرق می کند. وقتی هدف قطعی مان را انتخاب کردیم، باید دنبال راهی درست برای رسیدن به آن باشیم و آن چیزی نیست جز «نحوه برنامه ریزی و مدیریت برای رسیدن به اهداف».

 

چگونه به  اهداف غیر ممکن و بزرگ خود دست پیدا کنید

با الهام از نیروی ایمان، خود را به سوی هدف سوق دهید.

قدرت ایمان خود را تقویت کنید.

یک برنامه ریزی موفقیت آمیز و جدی طرح کنید.

با اعتماد به نفس عمل کنید تا بتوانید با اعتماد به نفس بیندیشد.

خود را بیازمایید، دریابید که بزرگ اندیش تر از آنید که خود تصور می کنید.

از تفکر خلاق برای یافتن راههای بهتر و تازه تر برای انجام کارها استفاده کنید.

تفکر خود را گسترش دهید و ذهن خود را به فعالیت وادارید.

موفقیت یا دستیابی به اهداف بیش از آنکه به هوش بستگی داشته باشد به میزان تفکر ما بستگی دارد میزان پول در حسابهای بانکی، میزان خوشحالی، میزان خوشنودی از زندگی، به میزان تفکرمان بستگی دارد. در بزرگ اندیشی افسونی نهفته است.

همه ی ما بیش از آنکه متوجه باشیم محصول تفکرات پیرامون خویش هستیم.

مردان بزرگ کسانی هستند که می دانند اندیشه ها بر جهان حکم می رانند. متفکرینی چون میلتون در بهشت گمشده نوشت: «ذهن بر تخت خود نشسته است و می تواند در درون خود بهشتی از جهنم و جهنمی از بهشت بر پا کند.»

با رعایت پنج اصل به اهدافتان دست پیدا کنید

۱. هدفی تعیین کنید و با تمام جزئیات آن را در ذهن خود تجسم کنید

هدف خود را ببینید و حسش کنید. انتظار دارید وقتی که به هدف خود می‌رسید چه صداهایی را بشنوید؟ وزش باد میان موهایتان؟ تشویق حضار؟ به تمام این صداها در ذهن خود گوش کنید. وزرشکاران موفق تمام عملکرد خود را از ابتدا تا لحظه‌ی آخر- حتی آن قطره‌ی عرقی که پس از رسیدن به خط پایان بر صورت‌شان می‌نشیند- در ذهن تجسم می‌کنند.

۲. دلایل خود را برای رسیدن به هدف بنویسید

سررشته‌ی امور در این جهان پرهیاهو به راحتی از دست می‌رود و اگر حواس‌تان نباشد از جاده‌ی اصلیِ رسیدن به هدف خارج می‌شوید. به همین دلیل باید سفت و سخت به هدف خود بچسبید و لیستی از دلایل خود برای رسیدن به هدف تهیه کنید. محض اطمینان این لیست را با خودکار بنویسید. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی برای نوشتن از دست استفاده می‌کنیم به صورت دستی بین کلمات ارتباط برقرار می‌کنیم و با این کار مغز را به صورت فعال در این فرآیند شرکت می‌دهیم. تایپ کردن یک عمل ماشینی است که کار آن صرفا انتخاب حروف است و در آن ارتباط مغزیِ کمتری صورت می‌گیرد.

۳. مشتاق هدف تان باشید

اگر هدفی را انتخاب کرده اید که با علاقه و اشتیاق شما مغایرت دارد، دستیابی شما به موفقیت بسیار مشکل خواهد شد. به گفته ی استیو جابز ، همیشه کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید. اگر اهداف شما به سلیقه و روحیات شما ربطی نداشته باشند، نمی توانید از آن ها توقع داشته باشید که به شما الهام ببخشند و انگیزه بدهند. پس به این فکر کنید که چه چیزی به شما انگیزه می دهد و می تواند شما را حتی زمانی که دلتان می خواهد فقط دراز بکشید، از رختخواب بیرون بیاورد.

۴. خودتان را باور کنید

حتما می‌گویید این جمله تکراری است اما برای رسیدن به هر هدفی در زندگی باید خود و توانایی‌هایتان را باور کنید. خودباوری کلید موفقیت در هر کاری است که می‌خواهید انجام دهید. برای انجام هر کاری علاوه بر علاقه به آن، باید باور داشته باشید در آن موفق خواهید شد. خودباوری سنگ بنای شروع هر کاری است. بسیاری از ما هنگام انجام کارهایی مثل آشپزی، رانندگی یا صحبت در کلاس این ویژگی را داریم فقط لازم است آن را به کارهای دیگر نیز تعمیم دهیم.

۵. تلاش کنید و مثبت‌نگر باشید.

یک شبه و بدون تلاش نمی‌توانید به اهدافتان برسید بلکه باید از موانع زیادی بگذرید. همیشه موانع یا افرادی در مسیر رسیدن شما به اهدافتان هستند که باید بر آن‌ها غلبه کنید. هیچگاه حتی هنگامی که فکر می‌کنید همه چیز را از دست داده‌اید دلسرد و ناامید نشوید؛ همیشه مثبت فکر کنید و بر حل مشکل و برداشتن موانع تمرکز کنید. هیچکس بدون پشت سر گذاشتن شکست و موانع به موفقیت یا هدفی نمی‌رسد.

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x