بر محیط اطراف خود مسلط شوید، درجه یک باشید
3
مرداد

میلیونها نفر از مردم رژیمهای غذایی دقیقی را مراعات میکنند! ملت کالریشماری هستیم! میلیونها تومان پول را صرف خرید ویتامینها، موادمعدنی و دیگر فرآوردهها میکنیم. پژوهشها در زمینه تغذیه به ما آموخته است که بدن ما نمایانگر نحوه تغذیه ماست. بنیه جسمانی، مقاومت در برابر بیماری، قد و قواره، حتی طول عمر ما ارتباط نزدیکی با غذاهای مصرفیمان دارد.

بدن از غذاهایی که مصرف می‎کند تشکیل شده است. به همین ترتیب، فکر هم متشکل از مواد مصرفی خود است. البته غذای ذهن چیزی نیست که بسته‎بندی شود و بتوان آن را از جایی خرید. غذای ذهن، محیط اطراف است. به همان صورتی که بدن نمایانگر نوع غذایی است که به او داده‎ایم، ذهن نیز منعکس‎کننده چیزهایی است که از محیط اطراف خود دریافت کرده است.

آیا تا بحال به این فکر افتاده‎اید که اگر به جای ایران در یک کشور خارجی بزرگ شده بودید، چه جور آدمی بودید؟! چه نوع غذاهایی را دوست می‎داشتید؟ آیا سلیقه شما در مورد لباس به همین صورت بود؟ به چه نوع تفریحاتی علاقه داشتید؟ مذهب شما چه بود؟

انسان محصول محیط اطراف خویش است.

معاشرت طولانی ‎مدت با آدم‎های ‎منفی ما را وادار به منفی‎بافی می‎کند و همنشینی با آدم‎های مبتذل، عادت‎های مبتذل در ما بوجود می‎آورد. از طرف دیگر، معاشرت با مردمی که افکار بزرگ دارند، سطح فکر ما را بالا می ‎برد؛ تماس نزدیک با آدم‎های بلندپرواز، در ما روحیه بلندپروازی پدید می‎آورد.

خیلی وقت ها شنیده ام که افراد از اینکه نمی توانند درجه یک باشند، شکایت دارند. ساده ترین پاسخ این است: آیا نمی توانید کمی بهتر از این هم باشید؟ بی شک در دراز مدت ، درجه یک بودن، عملاً ارزان تر از درجه دو بودن تمام می شود. در ضمن، بهتر است دارایی های کمتری با کیفیت بالاتر داشته باشید تا دارایی های بیشتری با کیفیت کمتر. برای مثال بهتر است یک جفت کفش عالی داشته باشید تا سه جفت کفش نامرغوب.

مردم معمولا به طور ناخودآگاه، شما را برحسب کیفیت می سنجند. اهمیت کیفیت را درک کنید؛ زیرا ارزش آن بیشتر است. برخلاف تصور شما جنس مرغوب در نهایت ارزان تر از جنس نامرغوب تمام می شود.

درست به همان صورتی که بدن نمایانگر نوع غذایی است که به او داده ایم ، ذهن نیز منعکس کننده ی چیزهایی است که از محیط اطراف خود دریافت کرده است .

کارشناسان براین باورند که هر چه امروز هستید ، شخصیت شما ، آرزوهایتان ، موقعیت فعلی تان در زندگی ، تا حد زیادی نتیجه ی محیط روانی شما است . آن ها معتقدند که آن چه یک ، پنج ، ده یا دوازده سال دیگر خواهید بود ، تقریباً تماماً به محیط آینده ی شما بستگی دارد.

اکنون ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم تا آینده برایمان رضایت و کامرانی به بار آورد .

قدم اول : زندگی را از نوع شروع کنید . عادات و نگرش های گذشته را از یاد ببرید.

یادتان باشد : مردمی که برایتان آیه ی یأس می خوانند ، خودشان تقریباً همیشه افراد ناموفقی هستند ، آن ها از لحاظ کارآیی بسیار معمولی اند یا در سطح پایینی قرار دارند . نظرات این افراد مانند سم است . در برابر مردمی که می خواهند شما در مورد عدم توانایی تان مجاب کنند ، موضع دفاعی بگیرید . نصیحت های منفی آنان را فقط به عنوان رجزخوانی هایی که فی نفسه اثبات کننده ی موفقیت شماست ، تلقی کنید.
طرز فکر ما از گروهی که در آن هستیم ، تأثیر مستقیم می پذیرد . اطمنان حاصل کنید که جزو گروهی هستید که طرزفکر خوب و درستی دارند.

 این قانون را بپذیرید که باید از افراد وارد راهنمایی خواست .

در این جا چند روش ساده ارائه شده که کمک می کند جو ارتباطی تان را بهتر کنید:

الف : با گروه های جدید رفت و آمد کنید.
ب : دوستانی را برگزینید که نظراتشان با نظرات شما متفاوت است .
با مخالفان خود معاشرت کنید . ولی فقط مراقب باشید که افراد با ظرفیتی باشند .
پ : دوستانی را برگزینید که ورای مسائل پیش پا افتاده و بی اهمیت فکر می کنند . آن هایی که مشغله ی ذهنی شان ، به جای درک محضر شما ، متراژ منزل تان است ، یا آن  چه  دارید و چه ندارید ، آدم های بدبختی هستند . ازحریم روانی خود محافظت کنید.

محیط اطراف خود را برای دستیابی به موفقیت به خدمت گیرید :

الف: نسبت به محیط خود هوشیار باشید.
ب: محیط خود را به گونه ای تحت اختیار درآورید که در جهت منافعتان کار کند نه به ضررتان.
پ: اجازه ندهید مردم کوچک اندیش شما را عقب نگه دارند.
ت: از مردم موفق راهنمایی بخواهید.
ث: به خودتان استراحت روح فراوان بدهید .
ج: سموم فکری را از خود به دور افکنید.
چ: در هر کاری که انجام می دهید درجه ی یک و بهترین باشید.

نام کتاب: جادوی فکر بزرگ

نویسنده : دیوید جوزف شوارتز

۳ ۲ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x