با عذر تراشی یا بیماری شکست پذیری مقابله کنید
27
بهمن
اگر می خواهید خود را برای کسب پیروزی آماده کنید. باید موضوع مورد مطالعه ی خود را مردم قرار دهید. برای این کار مردم را به دقت تمام زیر نظر بگیرید تا اصول و قوانین کسب موفقیت را کشف کنید و سپس ، در زندگی خود به کار گیرید. حال بهتر است هر چه زودتر دست به کار شوید.

در مردم شناسی خود تعمیق کنید! در می یابید که افراد ناموفق از یک بیماری فکری که اندیشه های آنان را سرکوب می کند ، رنج می برند. ما نام «عذر تراشی» را بر این بیماری می گذاریم. همهء افراد ناموفق نوعی پیشرفته ی این بیماری و بیشتر افراد «متوسط» دست کم نوع خفیف آن را دارند.

در ضمن متوجه خواهید شد که عذرتراشی توجیه کننده ی تفاوت بین افراد فعال و آن دسته افراد دیگری است که به شکلی رقت انگیز به کار کنونی خود چسبیده و دائم در اضطراب از دست دادن آن هستند. همچنین در خواهید یافت که هر چه فرد موفق تر باشد کمتر به عذر و بهانه متوسل می شود.

آنهایی که در زندگی به جایی نرسیده اند و برنامه ای هم برای رسیدن به جایی ندارند، همیشه برای تبرئه خود یک کتاب توجیهات آماده دارند. افرادی که کارهایشان چنگی به دل نمی زند، در توضیح «چرا نداریم ، چرا نمی توانیم ، چرا نیستیم و چرا فلان کار را انجام نمی دهیم» حاضر جوابند.

زندگی افراد موفق را مورد بررسی قرار دهید تا پی ببرید که تمام بهانه هایی  را که یک آدم معمولی می آورد، یک آدم موفق هم می تواند بیاورد، اما نمی آورد.

من هرکز نشنیده یا ندیده ام که فرد موفقی اعم از یک مدیرعامل ، افسر ارتش، فروشنده، نویسنده ، یا رهبر، یکی دو بهانه ی موجه را برای اختفا در پشت آن نداشته باشد. روزولت می توانست خود را پشت پاهای فلجش پنهان کند ، ترو من می توانست از بهانه نداشتن تحصیلات دانشگاهی استفاده کند ، کندی می توانست بگوید که برای رئیس جمهور شدن هنوز جوان و بی تجربه است و جانسون آیزن هاور  هم می توانستند پشت حملات قلبی خود موضع بگیرند.

دلیل تراشی نیز،  مانند همه ی  بیماریها ی دیگر، اگر به درستی درمان نشود وخیمتر می شود. قربانی این بیماری ، چنین روند ذهنی ای را طی می کند «آنقدر که باید کارم را خوب انجام نمی دهم از چه بهانه ای استفاده کنم که به من کمک کند حفظ ظاهر کنم؟ بگذار ببینم ضعف بنیه ؟نداشتن تحصیلات ؟ پیری ؟ جوانی؟ بداقبالی ؟ همسر ؟ بدبیاری های شخصی ؟ یا تربیت خانوادگی؟»

هنگامی که قربانی شکست پذیری بهانه ی «مناسبی» یافت به آن متوسل می شود. سپس با تکیه به آن، عدم موفقیتش را برای دیگران و خودش توجیه می کند.

هر زمانی که قربانی به بهانه ای متوسل می شود، آن بهانه در ضمیر ناخودآگاه او نقش عمیقتری می بندد. اندیشه های ما، چه مثبت و چه منفی ، با مداومت در تکرار، تغذیه و تقویت می شوند. قربانی بیماری عذر تراشی در آغاز می داند که بهانه ی او کمابیش یک دروغ است.اما هر چه بیشتر آن را تکرار می کند، امر بر خود او مشتبه می گردد و بهانه حکم دلیل محکمی را می یابد که به موجب آن نتوانسته است آن طور که باید موفق باشد.

بنابراین ، مرحله ء نخست در برنامه ای که به سوی موفقیت دارید، آن است که خود را در برابر عذر تراشی یا بیماری شکست پذیری واکسینه کنید.

بیماری شکست پذیری به صورتهای گوناگون پدیدار می شود، اما مخربترین انواع آن بهانه های فقدان تندرستی ، فقدان هوش ، فقدان سن مناسب ، فقدان شانس و اقبال است. اکنون ببینیم چگونه می توانیم خود را در برابر این چهار ناراحتی مزمن حفظ کنیم.

چند مورد  از شکل های عذر تراشی

الف: «ولی از سلامت کامل برخوردار نیستم»   بهانه فقدان تندرستی از حالت مزمن «حالم خوش نیست» تا مورد خاص «چنین و چنان بیماری را دارم » گستردگی دارد.

«ناخوشی» به هزار شکل مختلف به عنوان بهانه ای در توجیه ناتوانی در انجام خواسته ها ، ناتوانی در پذیرش مسئولیت سنگین ، ناتوانی در کسب درآمد بیشتر و ناتوانی در موفقیت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چهار پیشنهاد برای شما که می خواهید با بهانه ی فقدان تندرستی  مقابله کنید.

  • درباره بیماری های خود صحبت نکنید
  • نگران سلامتی خود نباشید
  • خوش حال باشید که تا همین اندازه سالم و تندرست هستید
  • به خود بگویید فرسودگی بهتر از شکستگی است زندگی ارزانی  شماست تا از آن لذت ببرید.

ب: «ولی برای موفق شدن باید باهوش بود» بهانه ی فقدان هوش یا تلقینات «استعداد این کار را ندارم »  چیز متداولی است در حقیقت چنان همه گیر است شاید نود و پنج درصد افراد دورو بر ما به درجات مختلف گرفتار آن باشند.

سه  را ه برای  از میان بردن بهانه های فقدان هوش

  • هیچوقت خودتان را کم هوش و دیگران را باهوش تصور نکنید.
  • روزی چند بار به خود یادآوری کنید «نگرشهای من مهمتر از هوش من است»
  • به یاد داشته باشید توانایی فکر کردن با ارزشتر از توانایی حفظ کردن اطلاعات است.

ج: مورد آخر بهانه های فقدان شانس

مقابله با بهانه های فقدان شانس

  • قانون علت و معلول را بپذیرید. یک بار دیگر نگاه کنید به آنچه در ظاهر «شانس خوب» افراد نامیده می شود. چیزی به نام شانس پیدا نخواهید کرد بلکه تنها آمادگی ، طرح ریزی و تفکر موفقیت زا را در مقدمه ی خوش اقبالی خواهید یافت.
  • خیال بافی نکنید. ماهیچه های ذهن خود را با رویای یک راه بی دردسر برای به چنگ آوردن پیروزی خسته نکنید.

 

کتاب :جادوی فکر بزرگ

نوشته : دیوید جوزف شوارتز

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x