اصول انتخاب و به کارگیری عبارت های تأکیدی
6
اسفند
ذهن دارای بخش های مختلفی همجون حافظه، ضمیر خوداگاه و ضمیرناخودآگاه می باشد.
ضمیر خودآگاه همان فکر و احساسات پنج گانه ماست. اما ضمیر ناخودآگاه در خواب و بیداری اعمال حیاتی بدن و ارتباط بین ذهن و بدن و فکر و حافظه را به عهده دارد. ما از طریق تفکر و تحلیل و تکرار جملات و کلمات و به طور دائم می توانیم محتویات حافظه را تغیر دهیم تا اینکه ضمیر ناخودآگاهمان مطابق این محتویات و اطلاعات جدید بر فکرمان فرمان براند و جسم و روان و زندگی ما را رهبری کند بهترین زمان برای تلقین این مفاهیم  و عبارات به حافظه هنگام به خواب رفتن و همچنین از خواب برخواستن است که ضمیر خودآگاه در حالت نیمه بیداری قرار دارد و ضمیر ناخوداگاه فعال تر است.

عبارت تأکیدی انتخاب شده برای ذهن باید دارای شرایط زیرباشند:

  • بسیار کوتاه و خلاصه باشند.
  • با مفهوم باشند.
  • مثبت و سازنده باشند.
  • تلفظشان آسان بوده و به راحتی قابل تکرار باشند.
  • انجام شده تلقی گردند و یا به صورت حال بیان شوند.

عبارت نامفهوم ، منفی و طولانی و چند جمله ای موجب سردرگمی و آشفتگی ذهن می شوند. ذهن از کلمات منفی بکار رفته در جملات تأکیدی به صورت منفی برداشت خواهد کرد و سعی خواهد نمود تا آن ها  را عملی سازد. تغییر باید به درستی شناسایی شود. به عنوان مثال آرامش در گرو  رضایت و پذیرش و آزادی است. از سویی دیگر اثرگذاری برخی کلمات  و جملات بیشتر است. مثلا انتخاب کلمه «شادم» بهتر از کلمه «خوشحالم» دانستم.

ذهن نباید با کلمات و حروف اضافی و مفاهیم متنوع و مختلف و متضاد درگیر شود. تلقینات را می توان درطول شبانه روز در هر فرصتی  انجام داد. پس از چند دقیقه عمیق و بستن چشم ها و تکرار این عبارت در درون یا با صدایی که قابل شنیدن باشد. توضیحاتی که برای کلمات و جملات تأکیدی ارائه داده ام  جهت درک و فهم هر چه بیشتر آن ها می باشد تا اینکه ذهن و ضمیر ناخودآگاهان بیشتر و بهتر با این واژه ها آشنا شوند. در هر وعده می توانیم تعدادی از این عبارات  را انتخاب کرده و به تکرار و تلقین آن ها به حافظه مان بپردازیم. یادآوری می کنم که تکرار و تلقین باید بدون دخالت و تمرکز فکر انجام پذیرد.

 

اثرات عبارت های تأکیدی:

علم ان.ال پی (N.L.P)  بر اساس تاثیر کلمات بر ذهن و اعصاب پایه گذاری شده است و هیپنوتیزم با دادن تلقینات انجام می پذیرد. افکار و باورها و عبارات اگر تکرار شوند در ذهن ثبت می گردند و مطابق آن افکار نیز شکل می گیرند. افکار تولید شده، مجدادا در ذهن ثبت می گردند و بدین شکل چرخه تثبیت افکار و عبارات در حافظه کامل می گردد.

این عبارات باید در دو سطح بیرونی و درونی ما  بکار گرفته شوند. بدیهی است که برای ایجاد تغییر در ذهن خود باید گفتارها و رفتارهایمان  را نیز تغییر دهیم. این کاریست که به مرور انجام می پذیرد ولی زمینه اش را از هر نظر باید فراهم کنیم. باید در طول شبانه روز افکار منفی را از خود برانیم و فقط عبارت تأکیدی انتخاب شده را تکرار کنیم و یا خودمان را در حالت بی فکری  قرار دهیم.به هر حال ضمیر ناخودآگاهمان به مرور به تثبیت این عبارات در ذهن خود پرداخت. این ما هستیم که نهال خوشبختی یا غیر آن را در ذهن مان می کاریم.

کتاب افکار معجزه گر

نویسنده: نصرت اله جاوید

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x