اصلاح گفت و گوی درونی
16
شهریور

افکار ما سازنده و خلق کننده هستند. افکار به سرعت وارد ذهن شده و از آن خارج می شود. پس نظم و ترتیب دادن به افکار  و کنترل آن  در آغاز فرایند تغییر کار آسانی نیست. از طرفی ، دهان عضو فرافکن افکار و کند کننده سرعت آن است. اگر بتوانیم در سخنان خود کنکاش کنیم و کلمات و نشان گرهای منفی را از گفته های خود حذف نمائیم ، تا حدود زیادی با اصلاح سخنان خود خواهیم توانست افکار خود را منعطف کرده و شکل دلخواه را به آن بدهیم.

هر لحظه در ذهن خود تکرار نمائید که در زندگی چه چیزی را می خواهید، حتی اگر به آن رسیده باشید.

قدرت کلمات

سخنان ما قدرت زیادی دارند. طوری که سخنان ما زیر بنای زندگی ما را تشکیل می دهند. در بیشتر موارد ما منفی گو هستیم و کمتر به تاثیر سخن خود می اندیشیم. شاید هم اصلاً نیندیشیم. در مدرسه به ما دستور زبان می آموختند،نه تاثیر زبان را. دستور زبان مرتب تغییر می کند. یک اصطلاح کوچه بازاری در یک دوره،  در دوره ای دیگر سخن رایج و معمول جامعه می شود. دستور زبانی که در مدرسه به ما آموخته اند، کمترین تاثیری در زندگی ما ندارد.

در هیچ مدرسه ای آموزش نمی دهند که بین انتخاب صحیح کلمات و زندگی روزمره ما رابطه ای مستقیم وجود دارد. هیچ کس به ما یاد نداد که افکار ما قدرت خلاقیت دارند و در شکل گیری زندگی ما نقش دارند. کسی نگفت که کلمه هایی که بر زبان می آوریم ، تجربه های زندگی ما را تشکیل می دهد. تا این چنین منفی باف نشویم و مدام به شکست ها و سرخوردگی های خود نیندیشیم. خوشبختانه اصلاح گفتگوی درونی امکان پذیر است و می توانیم با کمی تمرکز و تلاش گفتگوی درونی خود را کنترل و اصلاح کنیم.

اصلاح فرهنگ لغت ذهن

هر جا متوجه شدیم که کلمه «باید» را زیاد تکرار می کنیم ، به جای «باید» از اصطلاح «بهتر است» استفاده کنیم. به جای تکرار کلمه «مجبورم»  بگوئیم «من ترجیح می دهم» همچنین تکرار زیاد کلمه «ولی»  در بین سخنان تضاد ایجاد می کند ، در گفتن «ولی» دقت کنیم. به جای گفتن «یادت نره» بهتر است بگوئیم «لطفاً یادت باشه». با اصلاح گفتگوی درونی و جایگزین کردن سخنان منفی با شکل مثبت آن و تکرار مداوم آن می توانیم در زمان نسبتاً اندک باورهای منفی که به صورت عادت در ذهن ما شکل بسته است را با صورت مثبت آن ها جایگزین کنیم.

برای اصلاح گفتگوی درونی بهتر است، سخنان خود را واکاوی کنیم و موارد منفی را بیابیم. سپس معادل مثبت آن را پیدا کرده  و آن را جایگزین کنیم..

اصلاح گفتگوی درونی

در کودکی به ما می گفتند که این کار را بکن و آن کار را نکن. طوری به ما فهمانده بودند که اگر آن گونه که بزرگ تر ها می گفتند ، عمل می کردیم ، آدم خوبی بودیم. در غیر این صورت آدم بدی بودیم و حق زیستن نداشتیم. در بزرگ سالی نیز در مواقعی که به خواسته های خود در زندگی نمی رسیم و با ناکامی و شکست مواجه می شویم ، بد و بیراه می گوئیم وشرایط و دیگران را مقصر و مسبب بدبختی خود می دانیم.

اما راه کنترل کردن این موضوع چگونه است؟

برای بهبود وضعیت زندگی خود بهتر است که در این مواقع گفتگوهای درونی خود را متوقف و کنترل کنیم. مسئولیت پذیر باشیم و مسئولیت زندگی خویش را به گردن بگیریم. دیگران را مقصر ناکامی خود دانستن قدرت را از ما می گیرد و ما را مفلوک و افلیج می کند. اما مسئولیت پذیری به ما قدرت و انرژی برای ادامه کار می دهد. مسئولیت پذیری ، واقعیتی مسلم و انکار ناپذیر است که ما را به همه خواسته ها و اهداف خود می رساند. بخشی از مسئولیت پذیری زندگی پذیرفتن مسئولیت زبان خود و کلمه هایی است که از دهانمان خارج می شود.

برای این که افکار درونی خود را اصلاح کنیم، بهتر است که مسئولیت زبان و گفته های خود را به گردن بگیریم. روی سخنان خود متمرکز شویم و هر جا با نگرشی منفی برخورد کردیم، آن را با نگرش مثبت و خوش بینی جایگزین نمائیم. سخت است. به خاطر اینکه ذهن انسان بیشتر به سمت افکار منفی گرایش دارد تا افکار مثبت اما با تکرار و تمرین زیاد به راحتی می توانید اینگونه جایگزین کردن ها را انجام دهید.

کمی با خودتان فکر کنید و ببینید افکار و گفتگوهای درونی منفی چه حسی به شما می دهند. همه ی آنها دقیقاً این حس ها را به شما منتقل می کنند: از زندگی ناامید، دلسرد، بدبین، احساس ضعف، کاهش اعتماد به نفس، افزایش استرس و اضطراب، کاهش تمرکز و خیلی از موارد دیگر و همه ی اینها ناشی از گفتگوهای درونی آن هم از نوع منفی است.

اما اگر با خودتان صادق باشید و  گفتگوهای مثبت با ضمیر درونی تان را شروع کنید به طور حتم ریشه های امید، انگیزه، اعتماد به نفس و دلگرمی و خوشبین بودن به آینده در زندگی تان نمایان می شود و هر روز منتظر این هستید که اتفاق های خوبی بیفتد. همین که منتظر این باشید که اتفاق های خوبی در زندگی بیفتد یعنی با خودتان به صورت مثبت صحبت می کنید و نسبت به این اتفاق ها خوشبین هستید و همین مورد کوچک کیفیت زندگی تان را بهتر می کند.

نگرش مثبت و استفاده از قدرت کلمات و اصلاح گفتگوی درونی

افکار ما و رویاهای ما تاثیر بزرگی روی زندگی ما دارد. بهتر است روی افکار مثبت و انرژی بخش متمرکز شویم. افکار هر کس منحصر به فرد و ویژه خود اوست. هیچ کس نمی تواند کس دیگری را مجبور به فکر کردن به موضوع دیگری کند. افکار ما زمینه ساز قدرت درونی ما است. با تمرکز بر افکار مثبت و تقویت آن ها روز به روز متوجه پیشرفت خود خواهیم شد. با اصلاح گفتگوی درونی قدرت کلمات را برای بهبود زندگی خود به کار ببریم.

برگرفته از کتاب قدرت درون

نویسنده: لوئیس ال هی

۰ ۰ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x