از بین بردن محدودیت‌های ذهنی
15
آذر
هر فردی نیاز دارد برای موفقیت، در جهت از بین بردن محدودیت های ذهنی خود تلاش کند. در این مقاله راهکارهایی برای از بین بردن محدودیت های ذهنی با استفاده از کنترل ضمیر ناخودآگاه ارائه کرده ایم. محدودیت‌های ذهنی مواردی هستند که با آگاهی از آنها می توانید به راحتی در صدد رفع آنها بربیایید و شروع به از بین بردن این محدودیت ها کنید. بیشتر محدودیت های شما، محدودیت هایی هستند که صرفا در ذهن شما وجود دارند نه در واقعیت

 

چند راهکار برای از بین بردن محدودیت‌های ذهنی

محدودیت ذهنی چیست؟

محدودیتهای ذهنی باورهایی هستند که به طرق مختلف در ذهن شما ایجاد شده اند و شما به طور ناخودآگاه طبق همین باورها کنترل و مدیریت می شوید. این محدودیت های ذهنی هستند که حد و مرز زندگی شما را مشخص می کنند. اما این ها دلیل بر این نیستند که نتوانید تغییری در این باورها و محدودیت ها  ایجاد کنید. شما باید یاد بگیرید که در ذهن ناخودآگاه خود نفوذ کرده و تغییرات لازم را در خود ایجاد کنید.

ذهن خودآگاه یا هوشیار:

ذهن خودآگاه جایی است که شما فکر می کنید و برنامه ریزی می کنید، این قسمت از ذهن مربوط به منطق و استدلالهای ذهن است. بنا بر مطالعات قسمت خودآگاه مغز فقط ۱ تا ۵ درصد کار مغز را انجام می دهد. ذهن خود آگاه شما همانند راننده جرثقیل است که کار کنترل و هدایت آن را بر عهده دارد اما در واقع کار واقعی را او انجام نمی دهد. ذهن خودآگاه شما راننده ذهن ناخودآگاه شماست که بسیار قدرتمند است.

ذهن ناخودآگاه یا ناهشیار:

ذهن ناخودآگاه شما قسمتی از ذهن شماست که از آن آگاهی ندارید و ۹۵ تا ۹۹ درصد عملکرد و افکار شما تابع این قسمت از مغز شماست. این ذهن ناخودآگاه شماست که باعث تپش قلب، تنفس، نحوه راه رفتن و به کار گیری سیستم ایمنی بدنتان میشود. متاسفانه بسیاری از مردم از قدرت ذهن ناخودآگاه خود اطلاعی ندارند و نمیدانند چگونه از آن استفاده کنند. آنها اجازه میدهند که افکار و رفتارهای منفی برای مدتهای طولانی در ناخودآگاهشان حضور داشته باشند.

ذهن ناخودآگاه شما بر مبنای فعالیتهای تکراری برنامه ریزی می شود. برای نمونه وقتی شما در انجام کاری شکست می خورید اگر باور کنید که توانایی رسیدن به اهدافتان را ندارید ضربه بزرگی به خود خواهید زد چرا که این باور به ناخودآگاه شما وارد خواهد شد و مانع از اقدام برای کار جدید و بزرگ خواهد شد. همه شما در مورد قانون جذب شنیده اید. قانونی که میگوید به هرچیزی فکر کنید همان را جذب خواهید کرد. این قانون به خودی خود وجود ندارد بلکه این قانون در اصل بطور غیر مستقیم باعث برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه شما میشود. شما با افکار و احساسات مثبت باعث برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه خود میشوید.

چرا باید محدودیت های ذهنی را از بین برد؟

بسیاری از افراد هیچ وقت تمایل ندارند از دایره ی امنی که برای خود ایجاد کرده اند خارج شوند، حتی موقعی که به آنها فرصت رشد داده می شود تصمیم می گیرند سرجای خود بمانند و در دوایر  محدود کوچک دور خود باقی بمانند. بسیاری از اوقات این افراد آشنا را به ناآشنا ترجیح می دهند و چنان به ماندن در منطقه ی امن خود عادت کرده اند و در برابر دل به دریا زدن و جاری شدن در جریان تغییر، مقاومت می کنند و از روبرو شدن با نا شناخته ها سرباز می زنند که زندگی آنها را مجبور می کند تغییر کنند. در واقع این افراد گرفتار محدودیت های ذهنی خود هستند. برای مثال اگر شما در گذشته فقیر بوده اید و تصور می کنید که در آینده هم فقر در انتظار شماست پس شما این محدودیت را پذیرفته اید.

به قول انیشتین ما هنگامی می توانیم  به موفقیت برسیم که ابتدا موانع رو پیدا کنیم… .

بدانید که در معادله زندگی، آینده مساوی گذشته نیست.

بسیاری از محدودیت­های ذهنی ساخته­ دست خودمان هستند، پیش ­نویس­ها و قواعد نادرست ذهنی اغلب در اثر تکرار گفته­ های خود ما به ­وجود می­ آیند. اگر بدبینی و منفی­ نگری فضای ذهن را تصرف کند ما را از درون نابود و تهی می­ کند. به ما می گویند یا ما به خود می گوییم نمی توانی فلان کار را انجام دهی و این برای ما یک واقعیت می شود. محدودیتهای ذهنی به محدودیتهای واقعی تبدیل می شوند و به همان محکمی، و دست و پای ما را برای پیشرفت در زندگی می بندند.

 

چگونه در ذهن ناخودآگاه خود نفوذ کنیم؟

نفوذ در ذهن ناخودآگاه به منظور از بین بردن محدودیت های ذهنی و یافتن راهکار برای حل مسائل به چند طریق صورت می گیرد که در اینجا به چند راهکار قدرتمند می پردازیم:

دادن پیام‌های مثبت به ذهن: 

یکی از قوی‌ترین راه‌های نفوذ در ناخودآگاه تکرار عبارات مثبت در طول شبانه روز است . به این شکل که عبارات مثبتی رو با اصول علمی پروفسور مک کلند می‌سازیم و در طول روز تکرار می‌کنیم. اگر ما مداوم یک‌ جمله‌ای را تکرار کنیم بعد از یک مدت آن عبارت به ضمیر ناخودآگاه ما می‌رود.

قطعا انگیزه و انرژی و سازندگی جاری در اعمال و رفتار ما، برخواسته از مثبت­ اندیشی و مثبت­ نگری است، که چارچوب­ های ذهن را تشکیل می­دهند. مسلما افکار برخواسته از ذهنی منفی انگیزه دهنده و انرژی ­بخش نیستند. بنابراین باید ذهن را از  افکار منفی خالی کرد و با جایگزینی افکار مثبت و نیرو بخش در مسیر شکوفایی قدم برداشت.

 تصویرسازی

یکی دیگر از قوی‌ترین راه‌های نفوذ در ناخودآگاه تصویرسازی است. ذهن انسان اصلاً فرقی بین واقعیت و خیال قائل نیست به  همین دلیل با تصویرسازی میتوانیم انرژی‌های ذهن را با خواسته های خود هم راستا کنیم و با این کار فرکانس های ارسالی ذهن با خواسته هایمان یکی شده و شاهد اتفاقات خوب در زندگی خواهیم بود.

برنامه‌ریزی ذهنی:

  

ذهن انسان با قرار گرفتن در حالت آلفا میتواند گیرنده‌ی خوبی برای پیام‌هایی باشد که به آن می دهیم؛ بنابراین با گوش دادن به سی‌دی‌های برنامه‌ریزی ذهن میتوانیم در ناخودآگاه نفوذ کرده و پیام‌های جدید و در راستای موفقیت را به ذهن خود ارسال کنیم.

سکوت و خلوت روزانه:

سکوت یکی از بزرگ‌ترین روش‌های نفوذ به ضمیر ناخودآگاه است. اگر ما بتوانیم هر روز ساعاتی با خود خلوت کنیم  و دیگر هیچ کاری انجام ندهیم، تلویزیون و موبایل خود را خاموش‌کنیم، خواهیم دید که جواب خیلی از سؤالات ما در ضمیر ناخودآگاه ما است. برای سکوت و آرامش بهتر است که به مسافرت و جنگل‌ها برویم طبیعت به ما کمک می‌کند که آرام‌تر شویم و از سکوت خود لذت ببریم.

خواندن زندگینامه‌ی انسان‌های موفق:

با خواندن زندگینامه‌ی انسان‌های موفق شما به این باور می‌رسید که چون آنها توانسته اند پس من هم می توانم و این می تواند در شما باور قوی توانستن را ایجاد کند.

 

استفاده از تکنیک بارش مغزی یا طوفان مغزی:

یک تکنیک که علم  روانشناسی برای از بین بردن محدودیت های ذهنی و خلق ایده های ناب توصیه می کند تکنیک بارش مغزی یا طوفان مغزی  است.

در این روش باید اجازه دهید فکر و ایده ها درباره ی مساله و مشکل موردنظرتان بدون هیچ محدودیتی به ذهنتان بیاید و همه ی آن ها را روی کاغذ بنویسید و بعد از بین آن ها راه حل عملی تر را با محاسبه ی سود و زیان آن انتخاب کنید.

فراموش نکنید برای موفق شدن باید راهش را یاد بگیرید و طبق اصول پیش بروید. قرار نیست به‌یک‌باره همه‌چیز تغییر کند و ذهن شما از تمام محدودیت‌ها پاک شود.

اما ایمان داشته باشید که میشود از کوچک شروع کرد و به نتایج بزرگی دست یافت.

ذهن انسان به کوچک‌ترین تغییرات عکس‌العمل نشان می دهد و شما می توانید با اتفاقات جدیدی که برای شما می افتد این تغییر و تحول بزرگ را ببینید.

هیچ‌چیز ارزشمندتر از این نیست که شما تصمیم بگیرید که درست زندگی کنید، در حد لیاقتتان زندگی کنید و مهم‌تر از این تمام تلاش خود را برای ساختن چنین زندگی ای بکار بگیرید. این یعنی شما برای خودتان و آینده خود ارزش قائلید.

با از بین بردن محدودیت های ذهنی دریچه فکر شما به سوی بینهایت ایده های ناب باز می شود و می توانید با خلاقیت و نوآوری در کسب و کار خود به ثروت زیادی دست یابید.

نتیجه گیری

هیچ‌وقت برای آموزش دیر نیست، هرزمانی که تصمیم به تغییر شرایط و شیوه‌ی زندگیتان بگیرید بهترین زمان است و می توانید با    از بین بردن محدودیت های ذهنی خود بهترین زندگی را برای خود خلق کنید.

تصمیم بگیرید و اگر می خواهید کاری برای خودتان انجام دهید زمان را از دست ندهید. مطالعه کنید، آموزش ببینید، تحقیق کنید. شما میتوانید به هر آنچه در ذهنتان هست دست پیدا کنید، شک‌ها و تردیدها را کنار بگذارید و هر کاری فکر می‌کنید باید انجام بگیرد، را انجام دهید.

گذشته‌ی شما هیچ ارتباطی به آینده تان ندارد و شما می توانید آینده خود را به شکل متفاوتی بسازید و این تنها قدرتی است که می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید.

۴.۵ ۶ votes
امتیازدهی به مقاله
برچسب ها:
نظرات
مطلع شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x